به گزارش خبرگزاری آبادی 118، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ دکتر سید محمد هاشمی، معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور تعمیق روابط و همکاری‌های دوجانبه با کشور برونئی با حاجی اسماعیل عبدالمناپ، سفیر برونئی در ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

سید محمد هاشمی در ابتدای این دیدار ضمن خوش آمد گویی، گفت: دیدارهای دوجانبه می‌تواند مقدمه‌ی آغاز فصل جدیدی از همکاری‌ها و تعاملات دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و کشور برونئی باشد چرا که ایران و برونئی اشتراکات و ظرفیت‌های فرهنگی متعددی دارند که زمینه ساز توسعه روابط و همکاری‌های دوجانبه است.

معاون وزیر ارشاد در ادامه با اشاره به نگرش دو کشور به تعمیق روابط دوجانبه افزود: تاکید ما بر تعمیق روابط بین ایران و برونئی در دوره جدید است که خوشبختانه درحال‌حاضر نگرش مثبتی میان دو کشور در خصوص گسترش ارتباطات دو جانبه وجود دارد.

سید محمد هاشمی با اشاره به مسئولیت وزارت فرهنگ در برگزاری و فعال سازی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی میان ایران و برونئی گفت: دو کشور ایران و برونئی دارای ظرفیت‌های مختلف اقتصادی، فنی، کشاورزی، گردشگری، علمی و فرهنگی هستند که می‌توان با فعال سازی کمیسیون اقتصادی مشترک بین ایران و برونئی از این ظرفیت‌ها در جهت تحقق چشم انداز ۲۰۳۵ برونئی استفاده کرد.

معاون حقوقی وزیر ارشاد با اشاره به اینکه می‌توان سطح فعالیت‌های دو کشور را از کمیته فنی مشترک به فعالیت‌های اقتصادی مشترک ارتقا داد افزود: در همین راستا یکی از مهمترین ظرفیت‌های موجود، مسئله گردشگری میان دو کشور است که می‌توان با آغاز یک همکاری مشترک و گسترده در این حوزه مردم دو کشور را از نتایج آن بهره مند نمود.

هاشمی گفت: بخش دیگری از ظرفیت‌های مشترک میان دو کشور مسائل فرهنگی از جمله فیلم، تئاتر و موسیقی است که زمینه‌های متعددی برای گسترش تعاملات و همکاری‌ها در این حوزه وجود دارد.

معاون وزیر ارشاد با تاکید بر مسئله وحدت شیعه و سنی افزود: همانطور که می‌دانید جمهوری اسلامی ایران از منادیان مسئله وحدت میان شیعه و سنی است که این امر می‌تواند کمک شایانی در گسترش روابط میان دو کشور تلقی گردد.

در ادامه این دیدار حاجی اسماعیل عبدالمناپ سفیر برونئی در ایران گفت: هفتمین کمیته فنی مشترک بین ایران و برونئی هشت سال پیش در ایران برگزار شد و ما در قالب کمیته مشترک امکان تحقق برنامه‌های مشترک میان دو کشور را داریم.

وی افزود: به زودی کمیته همکاری‌های فنی مشترک میان ایران و برونئی تشکیل خواهد شد که همکاری‌های اقتصادی را هم شامل می‌شود.

در پایان این دیدار، کتاب مجموعه عکس‌های تاریخی ایران زمین توسط سید محمد هاشمی، معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به حاجی اسماعیل عبدالمناپ سفیر کشور برونئی در ایران اهدا شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *