آبادی 118/کهگیلویه و بویراحمد فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: از ابتدای سال ۹۹ تاکنون بیش از ۳۴۰۰ هکتار از جنگل‌های منابع طبیعی این استان طعمه حریق شد.

سرهنگ محمد داور در گفت و گو با خبرنگار افزود: این میزان خسارت در پی وقوع ۸۴ فقره آتش سوزی در جنگلهای استان طی این مدت وارد شده است.

وی اظهارکرد: یک هزار و ۸۰۰ هکتار از جنگل ها و مراتع استان کهگیلویه و بویراحمد طی وقوع ۴۵ فقر آتش سوزی در سال ۱۳۹۹ از بین رفت.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ نیز ۳۴ فقره آتش سوزی در جنگل‌های استان رخ داده که ۱۵۰۰ هکتار جنگل و مرتع در آتش سوخت.

داور تصریح کرد: همچنین در سال ۱۴۰۰ طی هفت فقره آتش سوزی، ۱۰۴ هکتار جنگل و مرتع این استان طعمه حریق شد.

وی ادامه داد: مهمترین علت آتش سوزی جنگل های استان کهگیلویه و بویراحمد عامل انسانی است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: برای مهار و خاموش کردن آتش سوزی در جنگل های استان کهگیلویه و بویراحمد کمبود نیروی انسانی در راستای گشت و مراقبت داریم که نیازمند توجه جدی در این زمینه هستیم.

سرهنگ داور با اشاره به مشکل انتقال نیروها در مواقع آتش سوزی جنگل ها به علت کوهستانی و سخت گذر بودن استان تاکید کرد: استقرار بالگرد در استان کهگیلویه و بویراحمد جهت کمک در مواقع آتش سوزی در جنگل ها برای انتقال نیروها به ارتفاعات از ضروریات است.

وی با اشاره به وضعیت ساختمان پایگاه اطفاء حریق فیروزآباد شهرستان بویراحمد بیان کرد: ساختمان این پایگاه تکمیل، پد بالگرد کامل شده، استخر آب گیری نیز دارد و تنها با کمبود نیروی انسانی مواجه است و باید برای این پایگاه آشیانه بالگرد پس از ارسال نقشه از سوی سازمان جنگل‌ها ساخته شود.

گفتنی است که استان کهگیلویه و بویراحمد یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که از این میزان یک میلیون و ۴۲۶ هزار و ۳۰۰ هکتار معادل ۸۷ درصد آن جزو منابع ملی است که از این میزان ۸۷۶ هزار هکتار جنگل و ۵۱۹ هزار هکتار مرتع می باشد. این استان بعد از استان‌های شمالی بیشترین پوشش جنگلی را دارد، بطوریکه ۵۳ درصد مساحتش را جنگل تشکیل می دهد ونسبت به مساحت بالاترین سرانه جنگل و مرتع کشور را دارد.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *