به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، ریگستان منطقه بیابانی وسیعی است که از نظر موقعیت جغرافیایی در جنوب ریگ شتران، شمال غرب بیابان لوت و نقطه مشترک سه استان کرمان، خراسان جنوبی و یزد است.

این منطقه در جنوب به لوت راور، در شمال به پشته سیاه طبس و از سمت غرب به کویر بهاباد نیز شناخته می‌شود.

گردشگری | توریسم , آمریکا ,

یکی از شگفتی‌ها و زیبایی‌های منحصربه‌فرد این منطقه بیابانی وجود گود مسخ بزرگترین گود تلماسه‌ای واقع در مرکز این بیابان است که از اتصال چند برخان (تپه ماسه‌ای هلالی شکل) بزرگ ایجاد شده است. در داخل گود وجود کلوت‌ها و پوشش گیاهی شرایط مناسبی را برای فعالیت حیات وحش بیابانی مهیا کرده است.

گردشگری | توریسم , آمریکا ,

اما این منطقه بیابانی فارغ از همه جاذبه‌ها و ویژگی‌های مسحورکننده خود که هر ساله پای تعداد زیادی از گردشگران را برای ثبت خاطرات خود از کمپ‌های شبانه، تماشای آسمان پرستاره و نظاره‌ی عبور شتران در بسترهای نمکی دقها و رملها به این منطقه باز می‌کند، چندین سالی است که روایتگر قصه‌ای عجیب اما واقعی است؛ قصه‌ای که عینی‌ترین مصداق آیه شریفه‌ “وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَاللّه وَاللّه ُ خَیْرُ الْماکِرینَ” است.

گردشگری | توریسم , آمریکا ,

گردشگری | توریسم , آمریکا ,

گردشگری | توریسم , آمریکا ,

حسن شهرت صحرای طبس را باید فارغ از تمامی زیبایی‌های طبیعی و جاذبه‌های گردشگری در واقعه‌ی تاریخی سال 1359 جست‌وجو کرد؛ واقعه‌ای که باعث شد این صحرا به شکلی غیرقابل انفکاک و جدایی‌ناپذیر با تاریخ معاصر ایران‌زمین عجین شود و به مثابه نمادی از مقاومت در ادبیات کشورمان شناخته شود.

این حسن شهرت تا جایی است که امروز هر شخصی بی درنگ و ناخودآگاه بلافاصله بعد از شنیدن نام این صحرا یاد طوفان شن و واقعه‌ی معجزه گونه‌ای می‌افتد که مدیون درایت و حکمت امام خمینی(ره) بود و نمایانگر این حقیقت شد که معنویت همواره در برابر مادی‌گرایی پیروز بوده و قدرت ایمان تا به ابد بر هر قدرت مادی دیگری رجحان و برتری دارد.

صحرای طبس تا به ابد در تاریخ ایران یادآور شکست خفت‌بار متجاوزان آمریکایی و تبلور قدرت امداد الهی است. این بیابان در حقیقت تجلی کمین‌گاه الهی شد برا گرگ‌های در کمین نشسته‌ای که راوی سیاه مرگ بودند. 

پس از ماجرای تسخیر سفارت آمریکا در آبان‌ماه 1359 و گروگان‌گیری تعدادی از کارمندان این سفارت که بعدها لانه جاسوسی نام نهاده شد، به دستور کارتر رئیس‌جمهور وقت آمریکا مقرر شد تا یک تیم زبده و ماهر متشکل از 132 تن از افسران کارکشته ارتش این کشور در یک عملیات هوایی موسوم به عملیات‌ “پنجه عقاب” وارد ایران شده و این گروگان‌ها را آزاد کنند‌.

مطابق شواهد و اسناد تاریخی مقرر شد تا در روز پنجم اردیبهشت سال 1359، 6 فروند هواپیمای سی – 130 و 6 فروند بالگرد آمریکایی برای انجام این عملیات در محل مورد نظر برای انجام عملیات واقع در صحرای طبس در تاریکی شب فرود آیند تا از این مکان بیابانی عملیات خود را آغاز کنند.

بر همین اساس، بالگردها و هواپیماهای آمریکایی با استفاده از تاریکی شب و پس از فرار از نقاط کور راداری ایران وارد خاک کشورمان شدند، اما به هنگام پرواز مجدد و برخاستن از زمین با توجه به وقوع طوفان شن، این هواپیماها و بالگردها دچار مشکل شدند و یک هواپیما و یک فروند بالگرد با هم برخورد کردند و هر دو آتش گرفتند.

گردشگری | توریسم , آمریکا ,

گردشگری | توریسم , آمریکا ,

به همین خاطر و با توجه به مشکلات پیش‌آمده آمریکایی‌ها پس از صدور دستور عقب‌نشینی و خاتمه عملیات از سوی کاخ سفید در آمریکا که مستقیماً هدایت این عملیات را برعهده داشت، پس از برجای گذاشتن 8 نفر کشته در صحرای طبس، در اوج پریشانی و پس از تحمیل شکستی مفتضحانه ناگزیر به فرار از به وسیله دیگر هواپیماها و بالگردهای سالم خود شدند.

گردشگری | توریسم , آمریکا ,

امام خمینی (ره) پس از این واقعه فرمودند: “نباید بیدار شوند آنهایی که به معنویات توجه ندارند و به این غیب ایمان نیاوردند، (چه کسی) این هلیکوپترهای آقای کارتر را که می‏‌خواستند به ایران بیایند، ساقط کرد؟ ما ساقط کردیم؟ شن‌ها ساقط کردند، شن‌ها مأمور خدا بودند، باد مامور خداست”.

گردشگری | توریسم , آمریکا ,

گردشگری | توریسم , آمریکا ,

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *