به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، سومین جلسه قرارگاه پیگیری تدابیر و رهنمودهای هشت‌گانه مقام معظم رهبری در قوه قضائیه با حضور حجت‌الاسلام محمد مصدق، معاون اول قوه قضائیه و همچنین مسئولان عالی قضائی با موضوع شخصیت‌سازی و کادرسازی بر مبنای سند تحول برگزار شد.

محمد مصدق در این جلسه بیان کرد: هدف از تشکیل جلسه این است تا در بازه زمانی کوتاه‌مدت در حوزه‌های مختلف و نظام‌مندی دادگستری‌های کشور و حل مشکلات مردم در بازه زمانی مطلوب را شاهد باشیم.

معاون اول قوه قضائیه گفت: نام این جلسه قرارگاه عملیاتی با ویژگی‌های جهادی است و باید اقداماتی که در این قرارگاه مصوب می‌شود به فوریت در عمل انجام شود و نباید به سراغ مباحث پژوهشی برویم هر چند وجود پیوست علمی و پژوهشی برای برنامه لازم است.

در ادامه جلسه حجت‌الاسلام محمد محمدی‌آزاد، دادستان انتظامی قضات گفت: در راستای اتقان ارتقای دانش توان قضات در دادسرای انتظامی قضات، کارگروه اتقان آرا را تشکیل دادیم.

وی با بیان اینکه در بازرسی‌ها به موضوع اتقان آرا به صورت ویژه می‌پردازیم، گفت: تشکیل کارگروه علمی به منظور تهیه سرفصل‌های آموزشی تخصصی در حوزه‌های مورد نیاز صورت گرفته است.

موحدی‌آزاد تصریح کرد: هر 6 ماه یک بار آمار شکایت از دادسراهای انتظامی کشور را دریافت و استخراج می‌کنیم و هدف از این امر ارتقای کار قضات و پیشگیری از طرح شکایت بی دلیل است.

وی با اشاره به جلسه روز 21 تیرماه سال جاری که در آن جلسه رئیس قوه قضائیه خطاب به مسئولان گفت که بحث شناسایی مسئولان ولایی و متعهد انجام شود، گفت: مدیران باید خودشان شروع کنند و از روز اول به فکر جانشین‌سازی و کادرسازی کنند، این مسئله مهمی است که اکثر ما مسئولان از انجام آن اقدام می‌ترسیم.

دادستان انتظامی قضات بیان کرد: کارگاه‌های قضائی برای بررسی برای ارزیابی اقدامات قضات برگزار شد و در این رابطه کارنامه‌های قضائی برای قضات صادر شد.

وی افزود: تلاش ما بر این بوده تا قانون نظارت بر رفتار و عملکرد قضات را به خوبی اجرایی کنیم.

موحدی‌آزاد تصریح کرد: باید بازنگری در متون درسی و آموزشی قضات در دوره‌های مختلف آموزشی صورت بگیرد.

در ادامه جلسه محمدباقر الفت، معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه گفت: برنامه کادرسازی در قوه قضائیه باید در یک برنامه مدون و در یک دوره 4 ساله انجام شود تا به نتیجه مطلوب برسیم.

وی افزود: برای اجرای هر کدام از فرامین مقام معظم رهبری زمان و اعتبارات مناسبی تعیین کردیم و مرتب برنامه‌های مذکور را پایش و رصد خواهیم کرد تا به این نتیجه برسیم که آیا این اقدامات به صورت مناسب انجام می‌شود یا خیر.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه تصریح کرد: تلاش کردیم تا برای هر یک از برنامه‌های خود یک مجری و یک هدایت‌گر برای مجری برنامه‌ها لحاظ کردیم.

وی افزود: اجرای این برنامه‌ها و‌اقدامات از ابتدای سال جاری آغاز شده است که در دو دسته بودجه‌بر و بدون بودجه تنظیم شده است.

الفت با بیان اینکه دو مدل از 7 مدل برنامه‌های ما پژوهشی است، گفت: تدوین مدل شایستگی مدیران قوه قضائیه و تدوین دستورالعمل شرایط نخبگی در دستگاه قضا این دو مدل پژوهشی است.

وی افزود: برای مدل‌های برنامه‌های خود با مرکز پژوهشگاه قوه قضائیه قرارداد منعقد کردیم.

در پایان این جلسه مصوباتی مورد تصویب معاون اول قوه قضائیه برای اجرا در قرارگاه پیگیری تدابیر و رهنمودهای هشت‌گانه مقام معظم رهبری در قوه قضائیه قرار گرفت که جزییات این مصوبات به شرح زیر است:

برنامه‌های پیشنهادی کارگروه در حوزه شناسایی؛ تشکیل کارگروه موضوع دستورالعمل مورخ 20 اسفند سال 1398 و تدوین شیوه نامه موضوع بند 4 توسط معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه، تهیه شناسنامه شاخص ها در دادسرای انتظامی قضات، استفاده از سامانه کادرسازی های موجود نسبت به کل 12000 قاضی و کارمندان، راه‌اندازی سامانه جامع عملکرد قضات، شناسایی قضات برجسته و معرفی آن از سوی مرکز رسانه به منظور شخصیت سازی از قضات، هستند.

برنامه‌های پیشنهادی کارگروه در حوزه توانمندسازی مدیریتی؛ برگزاری دوره‌های آموزشی برای افراد شناسایی شده (توانمند سازی علمی)، تدوین شیوه‌نامه توانمندسازی تجربی (هیئت‌های معین مدیریت)، تغییر مدل کارآموزی قضائی (کارگاه محور)، تدوین شیوه‌نامه جذب تخصصی قضات هستند.

در ادامه این جلسه در خصوص موضوع  استفاده از سامانه برای ارتقای کارمندان اداری (سامانه مسیر)، تعیین پست قائم‌مقام برای رئیس کل و معاون اول برای دادستان مرکز استان و انتصاب از بین افراد شناسایی شده و تغییر گروه‌های شغلی مربوط مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *