به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118؛ اصغر جهانگیر امروز در سومین نشست ستاد ملی صبر با تأکید بر اینکه کار خیر حد یقف ندارد و باید دست خیّرین برای فعالیت هر خیری و کمک باز باشد، اظهار کرد: با توجه به آسیب‌های جامعه باید به نمادهای فعالیت‌های خیری کمک کنیم.

وی‌ افزود: زمانی که سازمان زندان‌ها را تحویل گرفتم، متوجه شدم که از زمان شهید لاجوردی، ستاد دیه برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد راه‌اندازی شده بود که کاری ارزشمند بود اما زندانیانی هم بودند که جرایم عمد سبک داشتند، مثلاً یک نفر در یک لحظه ناراحتی، شیشه ماشینی را شکسته بود و تحت عنوان جرم عمد تخریب چند سالی در زندان بود چرا که پول جبران خسارت را نداشت.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه افزود: موارد زیادی از این گروه زندانیان جرایم عمد سبک وجود داشت که با کمک صداوسیما و پویش مردمی که در برنامه “ماه عسل” راه افتاد بیش از 50 میلیارد تومان کمک مردمی جمع کردیم و به این ترتیب حدود 10 هزار زندانیان عمد سبک از زندان نجات یافتند.

جهانگیر در ادامه با بیان اینکه قاضی از طریق قانون تلاش می‌کند جرایم را اثبات کند، گفت: خیرین را باید کنار این موضوع قرار دهیم تا جرایم با ماهیت خصوصی حتی‌الامکان اثبات نشود. به نحوی که بتوان به سمت صلح و سازش برویم. به عنوان مثال جرایم مربوط به حوزه خانواده و بین زوجین از این قبیل است که برای جرم توهین ساده به یکدیگر به فوریت شهود طرفین را نخواهیم تا جرم یک طرف اثبات شود، بلکه با استفاده از ظرفیت خیرین، میانجی‌گری و دعوت به گذشت زمینه اثبات آن را از بین ببریم.

وی توضیح داد: یکی از راه‌های ثبوت قتل، قسامه است که عبارت از سوگندهایی است که در صورت نبود ادله دیگر غیر از سوگند منکر و وجود لوث، شاکی برای اثبات جنایت و متهم برای رد اتهام از خود اقامه می‌کنند که مثلاً طی آن 50 نفر قسم می‌خورند که فرد قاتل است. در یکی از استان‌ها 50 نفر پس از طی تشریفات قانونی مورد نظر و وجود شرایط لازم قسم دادند که فردی قاتل است. از سوی رئیس قوه قضائیه مأمور شدم و به دیدار تک تک افرادی که قسم خورده بودند رفتم و با آنها صحبت کردم و توانستم آنها را راضی کنم که از قسم خود عدول کنند و شخص پس از اعاده دادرسی از قصاص نجات پیدا کرد، بنابراین تا آن‌جایی که می‌شود باید مردم را با کمک خیرین از انتقام گیری و عصبانیت خارج کرد تا زمینه صلح و سازش افزایش یابد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ادامه داد: بعد از انقلاب آسیب‌‌ها و جرایم سه مرحله داشته‌ است؛ یکی بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، یکی‌ در دوران دفاع مقدس و یکی هم در زمان پس از ‌دفاع مقدس که کمترین میزان جرایم در کشور در دوران دفاع مقدس بود که زیر بمباران قرار داشتیم.

جهانگیر اضافه کرد: علی‌رغم همه ‌مشکلات اقتصادی جامعه در زمان جنگ تحمیلی، میزان جرایم و آسیب‌ها به‌نسبت زمان‌های دیگر کمتر بود و علت آن وحدت و انسجام و اخلاق‌مداری بین مردم بود و این‌که معنویت در تمامی محله‌ها موج می‌زد.

انتهای پیام/+

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *