به گزارش خبرنگار آبادی 118، محمود برازش، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) صبح امروز سه شنبه ۱۰ خرداد در اولین نشست خبری خود که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: بنیاد امام رضا در ابتدا جشنواره بود که با یک جشنواره شعر در شهر مشهد برگزار می‌شد و در دهمین سالگرد خود شکل قانونی و حقوقی به خود گرفته است.

مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) افزود: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های حمایتی ما با کمک اصحاب فرهنگ در سراسر کشور و گسترش برنامه‌های فرهنگی با توجه به علاقه استان است برای مثال برنامه شعر به زبان ترکی در شهر آذربایجان، تولیدات گرافیکی در اصفهان، تولیدات مجازی در سمنان، دلنوشته های امام رضا در گلستان، سفرنامه به امام رضا در بوشهر، داستان به زبان ترکی در زنجان برگزار می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر با سازمان‌ها و نهادهای مختلفی ارتباط داریم و از آنها حمایت می‌کنیم همچنین برنامه‌ای در کانون پرورش فکری کودک و نوجوان داریم، برنامه کتابخوانی رضوی نیز نهاد کتابخانه ها متولی برگزاری آن است که با همکاری آستان قدس رضوی برگزار می‌شود.

برازش افزود: در دو سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا برنامه‌های ما به صورت مجازی برگزار می‌شد اما خوشبختانه امسال امکان برگزاری فراهم شده است و بنا بر همکاری که با آستان قدس شده است در میلاد امام رضا در مشهد و کتابخانه مرکزی آستان قدس برگزار می‌شود،

وی با اشاره به اینکه از خادمان فرهنگی رضوی و مروجان فرهنگی بین الملل تقدیر می‌شود گفت: علاوه بر حمایت از این برنامه‌های متنوع تولیدات مختلفی در دوره‌های مختلف برای اهل بیت را حمایت می‌کنیمهمچنین فرازهایی از زندگی امام رضا را تبیین کردیم که در آثار نقاشان داشته باشیم؛ امیدواریم یکی از این آثار که با نام نماز باران اثر روح الامین است در ولادت ایشان رونمایی شود همچنین باتوجه به پیشرفت کارها مجوز نشریه معارف اهل بیت نیز اخذ شده و اولین شماره آن منتشر می‌شود.

مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) با یاد نام سعید تشکری افزود: نویسندگان مختلفی از آثار و برکات امام رضا نمایشنامه‌های مختلفی نیز تهیه کردند؛ برنامه‌های مختلفی نیز برای ترویج فرهنگ رضوی در استان‌ها داریم و با دعوت از شاعران اهل بیت و تهیه کلیپ در ۱۸ استان از این تولیدات در فضای مجازی استفاده می‌کنیم.

برازش گفت: در بخش بین الملل از شاعران افغان نیز برای شعر خوانی دعوت شده است که سبب ترویج اهل بیت و زبان فارسی می‌شود و یکی از فعالیت‌های مهم فضای مجازی است.

وی با اشاره به اینکه بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا با سازمان فرهنگ و ارتباطات ارتباط خوبی دارد افزود: در بحث اکران شهری تولیدات ما به لحاظ هنری در شهرداری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد نشستی از کلان شهرهای مختلف در مشهد برگزار شده است و بسته‌ای را برای بهره مندی در دهه کرامت تدارک دیده ایم همچنین امیدواریم که با حل مسئله کرونا روابط بین الملل داشته باشیم.

برازش گفت: از فردا برنامه‌های مختلفی را در حوزه کودک با برگزاری نشست‌های گوناگون داریم، کتاب‌های مرتبط با امام رضا نیز تا این لحظه به صورت اشتراکی به ۲۰۰ عنوان می رسند و از آنجایی که همکاری نزدیکی با کتابخانه آستان قدس داریم امیدواریم بانک جامع اطلاعات در حوزه امام رضا رونمایی شود که این اطلاعات در اختیار محققان قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه همه طیف‌های هنری در رشته‌های مختلفی قابلیت همکاری با این بنیاد را دارند افزود: اگر لیست خادمان را مشاهده کنید می‌توانید تولیدات گنجینه‌ای ما را ببینید که برای تهیه آن از هنرمندان مختلفی دعوت به کار شده است و اگر هنرمندی علاقه مندی به امام رضا باشد ما از آن حمایت می‌کنیم ما از همه عزیزان استقبال می‌کنیم.

مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) گفت: در رابطه با موسیقی ما یک آلبوم موسیقی از نواحی در خصوص امام رضا تهیه کردیم برداشت‌های مختلفی را از نواحی دیگر داریم و هنرمندان برجسته دیگری را نیز در کنار خود داریم و چون تولیدات موسیقیایی ما در خصوص اهل بیت است خوشبختانه با چالشی در این خصوص روبه رو نبودیم.

برازش افزود: در حوزه فیلم نیز هزار اثر تصویری در گلستان در سال گذشته داشته ایم برای تولیدات فاخر نیز که بتوانند در مجامع بین الملل حضور داشته باشند همکاری خوبی با سازمان سینمایی و بنیاد فارابی داشته ایم و امید داریم این هم افزایی شکل بگیرد تا این تولیدات ساخته شود.

وی با اشاره به اینکه حمایت از جشنواره فیلم رضوی از جمله فعالیت‌های اولیه ماست در رابطه با حواشی جشنواره کن گفت: در رابطه با حواشی جشنواره کن اولین اقدامی که باید شکل می‌گرفت صدور بیانیه بود و پس از آن حرکات منطقی نسبت به معرفی درست اهل بین چراکه ساحت اهل بین مقدس است و همه ما باید به آن احترام بگذاریم بنابراین باید به طریقه مختلفی با آن برخورد شود و مهم‌ترین کار در این زمینه عملکرد فرهنگی است.

مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) افزود: یکی از برنامه‌های کاروان آبادی 118بانی است که در دهه کرامت از فردا به سراغ هنرمندان و خانواده‌های آنان می‌رویم و در خدمت تولیدات آنان هستیم.

وی گفت: در سال ۹۶ بودجه ما ۷ میلیارد تومان بوده و در طول این ۵ سال این مبلع تنها به ۱۰ میلیارد تومان افزایش یافته است و ما ۳۲ استان را با این مبلغ حمایت می‌کنیم و اگر صرفه جویی و هم افزایی در این سال‌ها نبود نمی‌توانستیم از عهده کارها برآییم باید سعی کنیم تولیدات فرهنگی بیشتری داشته باشیم چراکه نیاز فرهنگی عموم کشور بیشتر از آنچه که نشان می‌دهد است.

برازش افزود: اگر بتوانیم تولیدات خوبی در رشته‌های فرهنگی داشته باشیم علاوه بر کار فرهنگی مناسب چرخه اقتصادی این تولیدات را هم به راه می‌اندازیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *