علی شهباز در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118 در رابطه با برگشت‌پذیر بودن دشت‌هایی که دچار فرونشست می‌شوند، اظهار کرد: زمانی که منطقه‌ای دچار فرونشست می‌شود، بین 50 هزار تا 70 هزار سال طول می‌کشد تا بتواند خودش را مرمت کرده و به حالت عادی برگردد؛ بنابراین می‌توان فرونشست را پدیده‌ای “غیرقابل بازگشت” دانست.

وی ادامه داد: درحال حاضر 400 دشت از 609 دشت کشور درگیر فرونشست هستند و خطر از دست دادن زمین بیش از همیشه کشور ما را تهدید می‌کند. متأسفانه با وجود خطر فزاینده‌ای که زیرپای ما قرار دارد، اقدام مؤثری از سوی دولت درجهت تغییر سیاست‌های آبی و کاهش فشار بر منابع آب زیرزمینی دیده نمی‌شود. نرخ فرونشست در برخی نقاط کشور ما 140 برابر نُرم جهانی است و در صورت ادامه روند فعلی این رقم می‌تواند شامل همه دشت‌های درگیر فرونشست در کشور شود.

این کارشناس زمین‌شناسی خاطرنشان کرد: راهکار فرونشست چیزی جز کاهش بهره‌برداری از منابع آبی تا حد امکان و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی نیست و هر راهکاری که ارائه می‌شود باید حول همین محور باشد. فرونشست در طی سال‌ها ایجاد شده است و احیا آن نیز نیاز به صرف زمان دارد. باید بپذیریم زور طبیعت از زور ما بیشتر است و  باید یاد بگیرم خودمان را با این مخاطرات وفق دهیم و تمهیداتی را بیندیشیم که این مخاطرات کمتر ما را غافل‌گیر کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *