به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، همایش ملی لایحه برتر با حضور حجت‌الاسلام محمد مصدق، معاون اول قوه قضائیه، مسئولان دادگستری و مرکز وکلای آذربایجان شرقی و وکلای برتر سراسر کشور در تبریز برگزار شد.

معاون اول قوه قضائیه در این همایش با بیان این که آموزش ضمن خدمت وکلا و کارآموزان وکالت باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: حق دفاع و دسترسی به وکیل جزو حقوق بنیادین جامعه بوده و در تمامی نظام های حقوقی دنیا و قانون اساسی کشور نیز این امر مورد حمایت قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: کسی نمی‌تواند به خود جرأت دهد که حق دسترسی به وکیل را از جامعه سلب کند و  هر متهم یا شاکی حق دارد به وکیل مراجعه کند و آن وکیل نیز او را در خصوص خواسته‌اش یاری کند.

وی ادامه داد: وکیل در نظام حقوقی کشور در مقام دفاع و از شئونات قاضی برخوردار است. جایگاه وکیل همچون قاضی بسیار بالا بوده و استقلال وکیل در مقام دفاع هم‌تراز استقلال قاضی در مقام قضاوت است.

مصدق با تاکید بر اینکه قوه قضائیه هیچ دخالتی در امور وکلا و کارشناسان ندارد، گفت: قوه قضائیه، نهاد مرکز وکلا را به عنوان یک نهاد مدنی پذیرفته و دوست دارند که این نهاد هر روز بهتر به وظایف خود عمل کند.

وی در ادامه با بیان اینکه تجلی حضور وکیل در مرجع قضائی به صورت مکتوب و مذاکره شفاهی است، افزود: شیوه مکتوب که به آن لایحه گفته می‌شود، در قالب شکوائیه، دادخواست، دفاع در مقابل شکوائیه و دفاع در مقابل دادخواست طرف مقابل است.

مصدق در خصوص لوایح و مذاکرات شفاهی در محضر دادگاه نیز اظهار کرد: یکسری الزامات عملی در این خصوص وجود دارد که وکیل باید آنها را رعایت کند و عملاً انتطار است که وکیل در دادگاه اینگونه باشد.

معاون اول قوه قضائیه با بیان این که ایجاز، اختصار و جامع بودن لایحه یک اصل است، گفت: در صورت داشتن مذاکره شفاهی نباید با زیاده‌گویی، وقت دادگاه را بگیرد و وکیل خوب در مقام دفاع بهتر است که مطالب را تقسیم‌بندی و بین مسائل موضوعی و حکمی تفکیک قائل شود.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه وکیل، کشف حقیقت و کمک به قاضی برای رسیدن به حقیقت است. حقیقت‌گویی و کشف واقعیت باید ملاک عمل یک وکیل باشد و اگر چنین نباشد در روز قیامت مسئول است. کتمان واقعیت نیز می‌تواند اعتبار حرفه‌ای وکالت را مخدوش کند.

مصدق با بیان اینکه توسل به ادله منطقی و آگاهی کامل از ادله ثبات دعوی، وظیفه وکالت است، افزود: حفظ اسرار، حیثیت و شرافت موکل جزو وظایف وکیل بوده و وکیل محرم موکل است و حق ندارد مطالبی که در پرونده وجود دارد را در جایی بازگو کند.

اجرایی شدن طرح وکالت تخصصی در مرکز وکلای قوه قضائیه

حسن عبدلیان‌پور، رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه نیز با بیان سخنانی از اجرایی شدن طرح وکالت تخصصی در مرکز وکلای قوه قضائیه به عنوان یک ضرورت در جامعه امروز خبر داد و گفت: تربیت وکلای تخصصی در عرصه‌های مختلف آغاز شده و در آینده‌ای نزدیک اولین گروه وکلای تخصصی، گواهی خود را دریافت خواهند کرد.

وی با اشاره به جایگاه و شأن وکیل و وکالت، اظهار کرد: کلمه وکیل 24 بار در قرآن کریم به عنوان صفت خدا بیان شده که نشانگر ارزشمندی و اهمیت این شغل است.

عبدلیان‌پور با اظهار اینکه وکلای مرکز قوه قضائیه در جریانات اخیر پای کار نظام بودند و به معنای واقعی از نظام و انقلاب دفاع کردند، افزود: این امر نشان از احساس مسئولیت و دین وکلای کشور بوده که خود را جزئی از نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌دانند. در جریان اغتشاشات اخیر هیچ یک از وکلا در جمع دستگیر شده‌ها نبودند.

وی ادامه داد: وکلا باید لایحه‌هایی را طراحی کنند که کمک حال روند قضائی و بال دیگر قاضی در ختم دادرسی باشد. یکی از این کمک‌ها، طراحی لایحه خوب بوده تا کل روند پرونده و دید قاضی را تغییر بدهد.

عبدلیان‌پور در خصوص این همایش با بیان اینکه تمامی لوایح تاثیرگذار در دادرسی به صورت کتاب به چاپ می‌رسد، گفت: حدود 120 لایحه در محورهای مختلف به دبیرخانه همایش لایحه برتر ارسال شده بود.

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه کشور، از صدور فراخوان برای جذب نظرات کارشناسی برتر در سطح کشور خبر داد و گفت: اختتامیه این همایش نیز در شهر تبریز برگزار خواهد شد.

قوه قضائیه , مرکز وکلای قوه قضائیه ,

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *