رییس سازمان محیط زیست ضمن تاکید بر ضرورت احیای دریاچه ارومیه به تالاب هامون اشاره کرد و گفت: سازمان محیط زیست، وزارت نیرو و وزارت امور خارجه همگی در تلاش هستند تا با استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی افغانستان را مجبوربه رهاسازی آب کنند.

به گزارش آبادی 118،علی سلاجقه در نشست خبری که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: محیط زیست کشور امروزه در حال سپری کردن روزگاری است که روزهای خوش و ناخوش را در کنار هم می‌بیند و امیدواریم با اتفاقاتی که می‌افتد و اقداماتی که انجام می‌شود، شرایط محیط زیست روزبه‌روز بهتر شود.

وی تاکید کرد: دولت سیزدهم دو میثاق داشته است؛ میثاق اول توسعه، فرع بر محیط زیست است که رییس جمهوری نیز بر آن تاکید دارد و میثاق دوم این است که هیچ پروژه عمرانی بدون مجوز محیط زیست کلنگ نخواهد خورد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در این دولت از انجام پروژه‌های عمرانی بدون مجوز جلوگیری خواهد شد و برای پایدار بودن این وضعیت در دولت‌های بعدی نیز در حال قانونمند کردن آن هستیم و پیش‌نویس آن به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

وی ادامه داد: در مسئله « کانسارخزر» نیز ارزیابی ویژه انجام خواهد شد. ما با سلامت مردم شوخی نداریم و صنایع مکلف هستند که نسبت به کاهش آلاینده‌های خود اقدام کنند.

در مقابل مفاسد ایستادگی می‌کنیم

سلاجقه در ادامه اظهارکرد: در مقابل مفاسد چه داخل و خارج از سازمان محکم ایستادگی و تلاش می‌کنیم محیط زیست به مقوله درجه یک تبدیل شود و به‌طور قطع این اتفاق به‌زودی رخ خواهد داد. در این زمینه از ظرفیت کمیسیون اصل ۹۰ نیز کمک خواهیم گرفت.

وی اضافه کرد: متاسفانه در زمینه بودجه به سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یک دستگاه حاکمیتی کوچک نگاه شده است، در این حوزه با سازمان برنامه و بودجه جلسات بسیاری داشته‌ایم و در بودجه ۱۴۰۲ تمام حقوق سازمان را در بحث بودجه دخالت می‌دهیم. خوشبختانه امسال بودجه سازمان با دید خوبی ارائه می‌شود و برنامه برای ۱۴۰۲ نیز تا آخر شهریور ماه آماده و به دولت هم ارائه می‌شود.

پیگیر حق‌آبه دریاچه ارومیه هستیم

وی در پاسخ به این پرسش که چرا سازمان دربرابر وزارت نیرو در زمینه حق‌آبه دریاچه ارومیه سکوت کرده است؟ اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست درباره این موضوع سکوت نکرده است. نامه‌نگاری‌های بسیاری با وزیر نیرو انجام شده است اما اینکه صرفا نامه دهیم، کافی نیست و این نامه‌ها باید با جدیت پیگیری نیز شود.

سلاجقه با تاکبد بر اینکه رییس جمهوری نیز بر  مسئله احیای دریاچه ارومیه تاکید دارد، گفت: در این حوضه آبریز اقداماتی انجام شده است که باید به اتمام برسد و تمرکز ما نجات دریاچه است. قرار بر این بود که ۲۲ بهمن سال ۱۴۰۰ تونل انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه افتتاح شود و ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه برسد اما چهار کیلومتر از تونل مشکل دارد.

وی ادامه داد: تصفیه‌خانه‌های شهرهای ارومیه و تبریز نیز به سرانجام رسیده است اما فاز دوم در ستاد احیا بحث نرم‌افزاری است که برای ما خیلی مهم است. از روزی که ستاد احیا شکل گرفته، سطح زیر کشت افزایش یافته است که این مساله باهم متناقض است.

لزوم اصلاح الگوی کشت حوضه آبریز دریاچه ارومیه

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: حق‌آبه‌ای که داده می‌شود باید سر تالاب باشد چون در طول مسیر بهره‌بردار زیاد است و حق آبه‌ای به تالاب نمی‌رسد. در حال پیگیری هستیم. در حوصه آبریز دریاچه الگوی کشت باید تصحیح شود تا از گونه‌های کم آب‌بر بهره ببریم و سطح کشت کاهش یابد. مطمئن باشید دریاچه ارومیه با رویکرد سخت‌افزاری و نرم افزاری پیگیری می‌شود تا دوباره آب به دریاچه برگردد و هفته‌ای نیست که در دولت موضوع دریاچه را پیگیری نکنیم.

معاون رئیس جمهوری درباره عوامل تاثیرگذار بر خشکی دریاچه ارومیه توضیح داد: پژوهشی مفصل هم در زمینه انتزاعی و هم به صورت تلفیقی انجام شده است تا مشخص شود چه اتفاقی در دریاچه ارومیه می‌افتد.کاربری اراضی یک اتفاق دیرینه است که تبدیل به یک عادت منفی شده است و باید اصلاح شود و در این زمینه وزارت کشاورزی مسئول است که باید جلوگیری کند و کاشت محصولات آب‌بر اصلاح شود اما قبل از تغییر کاربری اراضی، تغییرات اقلیمی از اولویت بالایی برخوردار است.

استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی برای حل مشکل حق‌آبه هامون

سلاجقه در پاسخ به سوال آبادی 118 درباره خلف وعده افغانستان و رهاسازی نشدن حق‌آبه تالاب هامون، گفت: اگر دولت مستقر و حاکمیت ثابت وجود نداشته باشد نمی‌توان چنین دولتی را بازخواست کرد. البته ما نماینده افغانستان را بازخواست کرده‌ایم اما اتفاقی نیفتاده است. در چنین شرایطی که خلف وعده رخ می‌دهد مجبور به استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی می‌شویم. وزیر نیرو از طرف رئیس جمهوری ماموریت پیدا کرده تا با استفاده از این ظرفیت‌ها به حل مشکل بپردازد. هامون از بین رفته است و معیشت بسیاری از مردم منطقه وابسته به هامون مختل شده است. امیدواریم حاکمیتی ثابت مستقر شود اما سازمان محیط زیست، وزارت نیرو و وزارت امور خارجه همگی در تلاش هستند تا با استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی افغانستان را مجبور به رهاسازی آب کنیم.

پیگیری سازمان محیط زیست برای پرونده قتل محیط بان برومند

سلاجقه درباره پرونده قتل محیط‌بان برومند نجفی و پیگیری‌های سازمان برای دستگیری قاتل این محیط‌بان توضیح داد: در فاز اول برای این پرونده حکم اعدام صادر شده بود که با اقدامات صورت گرفته حکم اعدام در دیوان عالی کشور شکسته شد. سازمان قصد گرفتن حکم عفو و بخشش از خانواده مقتول را داشت. در این زمینه در محل زندگی خانواده مقتول حضور پیدا کردم که در این جلسه پدر مقتول حضور نیافت. جلسه مفصلی با دادستان، قاضی پرونده و وکلا داشتیم حتی پرونده به مراحل خوبی رسیده بود. بعد از جلسه هم تماس تلفنی با پدر مقتول داشتم و صحبت‌ها به‌گونه‌ای بود که بحث عفو صورت می‌گیرد.

وی افزود: متاسفانه از طرف مقابل تحریک‌هایی صورت گرفت و محیط‌بان نجفی در فضایی دلخراش به شهادت‌گونه قتل رسید. او در شرایطی به قتل رسید که تحت حفاظت و با دست و پای بسته بود، بدین جهت حتما باید دستگاه‌های مسئول پاسخگو باشند و شفاف‌سازی کنند. دادگاه باید پاسخگو باشد و سازمان درخواست کرده است تا گزارشی به ما ارائه دهند که هنوز این اتفاق صورت نگرفته است همچنین با قوه قضاییه نشست‌هایی برگزار شد که آخرین آن هفته گذشته با حضور وکلای پرونده و وکیل سازمان بود. در حال پیگیری هستیم. اگر قصوری شده باشد، از آن نمی‌گذریم زیرا قتل، شبه شهادت بود و برای ما سنگین است. هنوز جای سوال است که چرا قاتل این محیط بان دستگیر نشده است؟ مکاتباتی با وزیر کشور و قوه قضاییه صورت گرفته است که باید تکالیف خود را در این زمینه انجام دهند.

طراحی بسته کامل برای تجهیزات انفرادی محیط بانان

سلاجقه درباره بهبود وضعیت معیشتی و قانونی محیط‌بانان گفت: برای تامین تجهیزات انفرادی محیط بانان یک بسته کامل دیده شده است و به دنبال پایش از طریق پهپادها هستیم تا باری را از دوش محیط بانان برداریم.  ۱۲۰۰ موتورسیکلتی که در استان‌ها توزیع شده به جی پی اس مجهز هستند. جامعه محیط بانی در زمینه پرداخت‌ها در شرایط مناسبی قرار دارد.

وی درباره حل مشکلات قانونی محیط بانان نیز توضیح داد: در نشستی که با معاون رییس جمهوری داشتیم قرار شد لایحه حمایت از محیط بانان به دولت برود و اصلاح شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در دولت تاکید شده که کلنگ هیچ پروژه  فاقد گزارش ارزیابی زیست‌محیطی به زمین زده نشود. اینکه این روال در دولت‌های بعد نیز تداوم داشته باشد و اینکه چه تضمینی وجود دارد برخی پروژه‌های فاقد مجوز زیست‌محیطی که در این دولت متوقف شده‌اند، در دولت بعدی هم ادامه یابد یک بحث قانونی است.  برای این منظور در حال بازنگری قوانین موجود هستیم که از جمله آن بازنگری قانون حفاظت از مناطق چهارگانه است. در واقع دنبال قانونمند کردن آن هستیم، مجلس هم به این مقوله توجه ویژه دارد.

سلاجقه در ادامه گفت: این دولت با اینکه تا به امروز شعارهای محیط زیستی نداده است اما یکی از محیط زیستی‌ترین دولت‌ها است. به عنوان نمونه در بحث آزادسازی سواحل دولت تنها حرف نزد و ابتدا از خود شروع کرد این در حالیست که دولت‌های قبلی فقط موضوع را مطرح می‌کردند همچنین در بحث حواشی رودخانه کرج نیز دولت محکم ایستادگی کرد. اگر کاری در این دولت انجام شده که ضد محیط زیست باشد و ما جلوی آن را نگرفته باشیم، مصداقی بگویید حتماً اجرا می‌کنیم. در بحث پتروشیمی بهبهان تمام دولت در کنار محیط زیست قرار گرفت.

اجرای بیش از ۴۰۰ پروژه فاقد مجوز محیط زیستی متوقف شد

سلاجقه افزود: در دولت میثاق بستیم که هیچ پروژه‌ای بدون مجوز زیست‌محیطی اجرا نشود و اگر هم کلنگ خورد، بلافاصله متوقف خواهد شد اما گاهی برخی دستگاه‌ها یک سری مسائل مطرح می‌کنند که نیاز به بررسی دارد. اجرای بیش از ۴۰۰ پروژه فاقد مجوز محیط زیستی متوقف شد. این خود نمونه یک رویکرد محیط زیستی در دولت است و نشان می‌دهد تا زمانی که مجوز اخذ نشود، اجازه فعالیت نخواهیم داد البته پیچیدگی معادله را خوب درک می‌کنیم و می‌دانیم که کشور به توسعه و اشتغال نیاز دارد اما تاکید می‌کنیم که هر توسعه‌ای باید پایدار باشد و در راستای آن محیط زیست حفظ شود.

رییس سازمان حفاظت زیست اضافه کرد: تا پیش از این هیچ پروژه‌ای قبل، حین و بعد از اجرا پایش نمی‌شد اما اکنون این مقوله در برنامه سازمان محیط زیست قرار گرفته است و به‌صورت کامل هر پروژه‌ای پایش می‌شود تا مطمئن شویم که مجریان به تعهدات خود عمل می‌کنند.

بدون مجوز زیست‌محیطی اجازه استحصال از آب‌های ژرف داده نمی‌شود

سلاجقه درباره اخبار منتشر شده از استحصال آب‌های ژرف در سیستان و بلوچستان توضیح داد: در این زمینه مکاتباتی با وزیر کشور داشته‌ایم. برای چاه‌های آب ژرف در سیستان و بلوچستان، تا زمانی که مجوز زیست‌محیطی نداشته باشد، اجازه فعالیت نمی‌دهیم. معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری موظف شده تا تحقیقاتی که در زمینه میزان و نحوه برداشت آب‌های ژرفی انجام شده است را ارائه دهد اما هنوز گزارشی ارائه نداده است. استحصال از سه چاه  جنبه آزمایشی دارد تا منابع آب‌های ژرف شناسایی و مطالعات لازم انجام شود.

دریافت خسارت از پروژه میانکاله در صورت لزوم

وی درباره دریافت خسارت محیط زیست از پروژه میانکاله گفت: اگر در روند اجرای بخشی از پتروشیمی میانکاله خسارتی به محیط‌زیست وارد شده باشد، حتما برآورد و دریافت می‌شود.

سلاجقه درباره قانون هوای پاک اظهارکرد: در راستای اجرای قانون هوای پاک با وزیر کشور جلسات زیادی داشته‌ایم که در نهایت موفق به دریافت ۶٢ حکم به مبلغ ۵٠ هزار میلیارد تومان شده‌ایم و بر اساس آن دستگاه‌های متولی مشخص و وظایف آن‌ها نیز تعیین شده است. در این راستا وظیفه هر دستگاه، زمان اجرا، روش کار و محل تامین اعتبار به‌طور کامل دیده و دستگاه قضایی نیز وارد کار شده است. سامانه نظارت بر اجرای قانون هوای پاک به بهره‌برداری رسیده است و با استفاده از این سامانه کار پایش اجرای این احکام را انجام می دهیم.

آغاز اقدامات اجرایی مقابله با گرد و غبار با سفر کارشناسان ایرانی به عراق و سوریه

وی درباره موضوع گرد و غبار توضیح داد: در این زمینه در داخل و خارج از کشور اقدامات خوبی انجام شده است که در بخش خارجی منجر به برگزاری نشست وزیران منطقه‌ای شد. این اجلاس با حضور ١١ کشور در ایران برگزار شد که در آن با پنج کشور تفاهمنامه امضا کردیم و بر اساس آن مهرماه کارشناسان ایرانی به عراق و سوریه می‌روند تا اقدام اجرایی مقابله با گرد و غبار آغاز شود.

همکاری با ۲۳۰ شرکت دانش‌بنیان محیط زیستی

سلاجقه درباره استفاده از ظرفیت‌های دانش‌بنیان در محیط زیست اظهارکرد: امسال، سال دانش بنیان است. بدین جهت در تلاش برای استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان محیط زیستی هستیم که در این راه جلسات متعددی با سمن‌های فعال در این بخش برگزار کرده‌ایم تا از ایده‌های آن‌ها در جهت حفظ محیط‌زیست استفاده کنیم. با ٢٣٠ شرکت دانش بنیان محیط زیستی همکاری داریم و قرار است مهرماه بیستمین نمایشگاه محیط زیست با حضور فعالان دانش بنیان برگزار شود همچنین اعلام کرده‌ایم که با هر شرکت دانش بنیانی که مهر استاندارد داشته باشد، همکاری خواهیم کرد.

اجازه نمی‌دهیم فضای مجازی سازمان حفاظت محیط‌ زیست را مدیریت کند

وی درباره حواشی مراسم تودیع و معارفه یکی از مدیران استانی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: از لحاظ مدیریتی در داخل و خارج سازمان هیچ مشکلی نداریم و هیچ وقت اجازه نمی‌دهیم که فضای مجازی سازمان حفاظت محیط‌ زیست را مدیریت کند. در مدت ١١ ماهی که در خدمت سازمان حفاظت محیط زیست بوده‌ام، در مراسم تودیع و معارفه هیچ مدیری مشکلی ایجاد نشد اما در دو هفته گذشته مراسم تودیع و معارفه یکی از مدیران حاشیه ساز شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: به اعتقاد بنده نیروهای داخل سازمان باید ارتقاء یابند چراکه پیکره اصلی سازمان هستند اما در این مراسم مشکلی پیش آمد. در واقع مدیر قبلی به فردی که قرار بود جایگزین او شود، پیامک تهدیدآمیز فرستاد که این اقدام دور از شأن است. حتما منفعتی در خطر بوده که فضای تغییر نیرو به این سمت کشیده شده است اما ما کار خودمان را می‌کنیم.

وی در خصوص مدیریت پسماند در کشور گفت: در زمینه پسماندهای عادی، شهرداری‌ها مکلف هستند که آن‌ها را مدیریت کنند اما پسماندهای دیگری هم وجود دارند که باید دستگاه‌ها در کنار هم آن را مدیریت کنند.

مدیریت پسماند از اولویت‌های دولت سیزدهم است

سلاجقه ادامه داد: مدیریت پسماند جزو اولویت‌های دولت سیزدهم است. ستاد مدیریت پسماند سال ٨۶ در سازمان محیط‌ زیست تشکیل شد که تاکنون ٣١ جلسه داشته است که ١۴ جلسه آن در ١١ ماه گذشته برگزار شده است.

وی افزود: اقدامات خوبی برای مدیریت پسماند سراوان انجام شد. در آن منطقه سال‌ها انباشت زباله داشتیم که ارتفاع آن به ٩٠ متر رسید. قرار است منطقه مدیریت و ایزوله شود تا دیگر نشت شیرابه نداشته باشیم. برای شمال کشور بحث زباله‌سوز هم مطرح است. برای پسماندهای صنعتی هم در نظر داریم تا با استفاده از ظرفیت‌ها آن‌ها به سوخت تبدیل شوند و قرار است این طرح در کارخانه سیمان تهران اجرا شود که البته در حال رایزنی هستیم تا بقیه کارخانه سیمان‌های کشور هم به اجرای آن بپردازند.

سلاجقه در پایان درباره کنترل پسماند در مراسم‌های اربعین اظهار کرد: مراسم اربعین مورد احترام همگان و یک مراسم بین‌المللی است اما متاسفانه بسیار دیده می شود که در مسیر زائران حجم زیاد زباله وجود دارد که این خوشایند نیست حتی اگر به موکب‌ها مراجعه کنید با کمی صحبت متوجه می‌شوید که دانش کافی درباره تفکیک و جمع‌آوری زباله‌ها ندارند. این مسأله نیازمند آموزش زائران است که انجام خواهد شد و بر این اساس ستادی در سازمان شکل گرفته تا این راهپیمایی با رعایت مسایل محیط زیستی برگزار شود همچنین شهرداری‌ها مکلفند تا پسماندها را از مسیر جمع آوری کنند.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *