به گزارش خبرگزاری آبادی 118 به نقل از وزارت بهداشت، دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلام این خبر اظهار داشت: این اساسنامه در راستای توسعه تحقیقات سلامت و طبق اسناد بالادستی و نقشه جامع علمی سلامت و به دستور وزیر بهداشت با هدف سیاستگذاری، راهبری، حمایت و نظارت بر تحقیقات سلامت محور تدوین و به تصویب رسید.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، افزود: شورای عالی تحقیقات سلامت در وزارت بهداشت جایگاهی برای سیاستگذاری کلان جهت تحقیقات مسئله‌محور، بررسی نیازهای تحقیقاتی در حوزه سلامت جامعه و تعیین راه‌های ارتقای جایگاه تولید علم و مرجعیت علمی در منطقه و جهان است و باید به عنوان بالاترین مرجع تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی، سیاستگذاری و نظارتی وزارت بهداشت در تمام زمینه‌های تحقیقات در حوزه سلامت به ایفای نقش بپردازد.

وی برنامه‌ریزی برای توسعه، تسهیل و تسریع در انجام تحقیقات تقاضامحور است، خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف این کمیته تعیین اولویت‌های تحقیقات در حوزه سلامت، توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز جهت رسیدن به اهداف نظام سلامت در حوزه تحقیقات و تدوین برنامه‌ همکاری‌های ارتباطات بین‌المللی در قلمرو تحقیقات حوزه سلامت به شمار می‌رود.

پناهی با بیان اینکه تعیین خط مشی تحقیقاتی و برنامه استراتژیک کشور در حوزه سلامت و تعیین ذینفعان نیز از دیگر محورهای اصلی فعالیت شورای مذکور است، خاطرنشان کرد: برقراری نظام مدیریت بهینه تحقیقات با یکپارچه‌سازی در سیاستگذاری و حمایت‌های مالی و بهبود فرآیندهای نظارتی، تدوین اهداف کلان و راهبردی توسعه تحقیقات حوزه سلامت در کشور از اهداف شورای عالی تحقیقات سلامت تعیین شده است.

وی افزود: طراحی راهکارهای آموزش و توانمندسازی هدفمند پژوهشگر در نظام سلامت، سیاستگذاری و تدوین راهبردهای لازم برای گسترش به کارگیری تحقیقات حوزه سلامت در زمینه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، تدوین مقررات و ضوابط ارجاع شده از سوی مراکز مختلف معاونت تحقیقات و فناوری نیز از دیگر اهداف شورای عالی تحقیقات سلامت تعیین شده است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره اینکه ریاست شورا بر عهده مقام عالی وزارت بهداشت است، یادآور شد: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز به عنوان نایب رئیس و رئیس مرکز توسعه هماهنگی و ارزشیابی تحقیقات نیز به عنوان دبیر شورا خواهند بود. معاون بهداشت، معاون درمان، معاون دانشجویی و فرهنگی، معاون آموزشی، معاون توسعه، مدیریت و منابع و برنامه ریزی وزرات بهداشت، معاون پرستاری و رئیس سازمان غذا و دارو از اعضای حقوقی و حقیقی شورای عالی تحقیقات سلامت به شمار می‌روند.

پناهی در ادامه بر ضرورت تشکیل شورای معین شورای عالی تحقیقات سلامت تاکید کرد و تصریح کرد: به منظور انجام امور تخصصی و تصمیم‌گیری در زمینه درخواست‌ها و رسیدگی به موارد مرتبط با دستورجلسه شورای عالی، شورای معین شورای عالی تحقیقات سلامت به ریاست معاون تحقیقات و فناوری و دبیری رئیس مرکز توسعه هماهنگی و ارزشیابی تحقیقات نیز تشکیل خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *