سید جعفر تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118 درباره فرایند اجرای مدیریت پارک حاشیه‌ای در پایتخت اظهار کرد: این طرح مصوب شورای شهر تهران را دارد و به دوشکل تمام مکانیزه و یا با استفاده از  نیروی انسانی ولی بدون ارتباط مالی و به صورت نظارت فیزیکی انجام می‌شود.

وی با اشاره به تعیین نرخ پارک حاشیه‌ای در شهر گفت: بر اساس مصوبه شورای شهر تهران، شهرداری تهران ملزم شده است که علاوه بر استفاده از فناوری و نیروی آموزش دیده در بهره برداری از پارک حاشیه‌ای، نسبت به اجرای طرح در معابر تایید شده توسط شورای ترافیک تهران در سطح مناطق ٢٢ گانه  اقدام کند.

 تشکری هاشمی با اشاره به سابقه اجرای طرح  پارکبان تصریح کرد: اجرای این طرح بر می‌گردد به اواسط دهه ٨ که تاثیرات خوبی بر انضباط بخشی ترافیک، استفاده عادلانه از فضاهای موجود و اطمینان بخشی برای مالکان خودرو ها داشته است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که بسیاری از شهروندان از اجرای این طرح ناراضی بوده، افزود: روشهای قدیمی که بعضاً پارکبانهایی بدون آموزش و با نرخ های خودسرانه وجود داشت نباید تکرار شود و این طرح نتنها اشکالات گذشته را نخواهد داشت بلکه باعث رضایتمندی مردم خواهد شد و در هر صورت بی قانونی را هیچکس نمی پسندد. 

وی همچنین در خصوص مزایا پارک حاشیه‌ای گفت:  استفاده عادلانه از فضای پارک، انضباط بخشی به توقف های حاشیه ای و در عین حال مواظبت از خودروها، از جمله مزایای اجرای طرح هستند.تشکری هاشمی همچنین درپاسخ به این پرسش که شهرداری تهران در قبال مبلغی که تحت عنوان پارک حاشیه‌ای از شهروندان دریافت می‌کند چه خدماتی را ارائه می‌کند؟ افزود: طبق قانون و در همه جای دنیا پارک در حاشیه معابر هزینه هایی را در بر دارد. در دههای گذشته این هزینه به وسیله پارکومتر های سکه ای و بعدها دیجیتالی دریافت می شد ولی در طرح پارکبان عوامل انسانی علاوه بر اجرای قانون بر پارک خودرو، خدمات لازم مثل نظارت بر پارک خودروها را بعهده خواهند داشت.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در پاسخ به این سؤال که بسیاری از شهروندان از اجرای این طرح ناراضی هستند چرا که باید در ازای پارک خودروی خود در حاشیه یک خیابان و بدون دریافت هیچ خدمتی، مبلغی در حدود 20 هزار تومان برای حدود 8 ساعت پارک خودرو پرداخت کنند، گفت: به هر ترتیب زمانی که فردی بخواهد از فضای خیابان برای پارک خودرو خود استفاده کند، باید هزینه‌ای پرداخت کند و این کار نیز براساس نگاه عدالت‌محورانه انجام می‌شود!

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *