به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، دومین گردهمایی سراسری علمی و آموزشی ویژه سربازرسان و بازرسان سازمان بازرسی کل کشور با موضوع “شناسایی و نظارت بر چالش‌ها و تهدیدهای پیش رو شهرداری و شوراهای اسلامی کشور” با حضور احمد اسدیان، معاون سیاسی – قضائی و محمودرضا مهرورز، بازرس کل امور وزارت کشور و شهرداری‌های سازمان بازرسی کل کشور، جمالی‌نژاد، معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری و دهیاری‌ها و صارمی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران برگزار شد.

احمد اسدیان، معاون نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضائی سازمان بازرسی کل کشور در این گردهمایی سراسری با یادآوری رویکرد علمی و تخصصی سازمان بازرسی در دوره تحول و تعالی، هدف از برگزاری این دوره‌های آموزشی را ارتقای سطح دانش و آگاهی بازرسان به منظور اشراف نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور عنوان کرد.

وی ادامه داد: بخش مهمی از کار سازمان بازرسی به انطباق عملکرد دستگاه‌ها با قانون برمی‌گردد ولی نکته دیگر و بخش مغفول عمل نکرده‌هایی است که جزو وظایف ذاتی و اصلی هر دستگاهی است و مغفول می‌ماند و شاید بخشی از نظارت بر حسن جریان امور به این بخش مربوط است.

اسدیان راهکار از بین بردن سوء جریان را شناسایی و حذف بستر و گلوگاه فساد عنوان کرد و در بیان مصداق موضوع ورود سازمان بازرسی کل کشور به منظور ابطال کمیسیون توافقات شهرداری تهران را به عنوان یکی از رویه‌های بروز فساد احتمالی مورد اشاره قرار داد.

معاون سازمان بازرسی کل کشور افزود: این کمیسیون حق داشت به آرای کمیسیون‌ها از جمله کمیسیون ماده 100 ورود کرده و موضوع را با اخذ جریمه حل و فصل کند که ممکن بود مفاسدی پشت این قضیه رخ بدهد، لذا مصوبه شورای شهر که این کمیسیون را ایجاد می‌کرد با ورود سازمان بازرسی باطل شد.

این مقام قضائی با تاکید بر اینکه سازمان بازرسی به دنبال شناسایی ریشه‌ها و حل اساسی مشکلات است، از ورود این سازمان به مناقصات و مزایدات شهرداری خبر داد و افزود که بر این اساس با پیگیری سازمان بازرسی و دستور شهردار تهران معاملات واسطه‌ای در شهرداری ممنوع شد.

اسدیان خاطرنشان کرد: سازمان بازرسی کل کشور سیستمی شدن کلیه فرآیندها در شهرداری‌هاست تا همه مراحل از صدور پروانه ساخت تا تکمیل به صورت شفاف انجام شود.

معاون نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضائی سازمان بازرسی کل کشور افزود: باید به سراغ آموزش‌هایی که مبنای آن شناسایی بنیآنهایی که ریشه خلاف است، برویم.

اسدیان در ادامه پیشنهاد داد یک دپارتمان و بانک اطلاعاتی شامل تمام قوانین، مقررات، دستورالعمل‌ها، آئین‌نامه‌ها و آرای وحدت رویه مربوط به شهرداری‌ها ایجاد شود تا بازرسان در سریع‌ترین زمان ممکن بتوانند با مراجعه به آن نظر و دیدگاه خود را مطرح کنند.

وی با تبیین وظایف و اختیارات سازمان بازرسی کل کشور گفت: سازمان بازرسی کل کشور به دلیل جایگاه نظارتی که دارد، عالی‌ترین نهاد نظارتی ایران است و تنها دستگاهی است که بر همه دستگاه‌های اجرایی کشور نظارت عام دارد.

معاون نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضائی سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه در دوره جدید سازمان بازرسی کل کشور بیشتر دنبال اصلاح امور و بنیآنها هستیم، خاطرنشان کرد: تاکید سازمان بازرسی کل کشور بر حل ریشه‌ای مبادی فساد و تخلف است و در این مسیر ممکن است سراغ اصلاح برخی قوانین نیز برویم.

اسدیان خاطرنشان کرد: باید بین تخلفات کلان و جزئی اولویت قائل شد و هم‌زمان با پرداختن به تخلفات جزئی، توجه اصلی‌مان به تخلفات کلان باشد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان بازرسی دنبال مچ‌گیری نیست، تصریح کرد: کار سازمان بازرسی کل کشور کمک به مدیران برای حسن جریان امور است. بنابراین نگاه مدیران دستگاه‌ها به بازرسی کل کشور باید نگاه همکاری و ارشاد باشد.

معاون نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضائی سازمان بازرسی کل کشور در پایان تاکید کرد: هرچند نگاه سازمان بازرسی به مدیران دستگاه‌ها تعاملی است اما در برابر فساد قاطع هستیم و اگر به مدیری برخوردیم که جیب خود و بیت‌المال را یکی بداند و فساد کند، حتماً با وی برخورد می‌کنیم.

به‌کارگیری نیروهای پاکدست در سمت‌های مدیریتی از راهکارهای پیشگیری است

در ادامه این مراسم مهدی جمالی‌نژاد معاون عمرانی، توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، شوراهای اسلامی شهر و روستا و نهادهای مستقل عمومی و دولتی نقش زیادی در امنیت ملی کشور دارند و شبیه این نهادها دستگاهی نداریم که در لایه‌های مویرگی کشور حضور داشته باشند.

وی افزود: بنابراین اگر یک شهردار یا دهیار خوب کار کند و سازمان بازرسی کل کشور به این فرد کمک کرده و بستر را برای کارش آماده کند، این موجب اعتمادسازی و نهایتاً موجب بالارفتن سرمایه اجتماعی می‌شود.

جمالی‌نژاد با تاکید بر اینکه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها خاکریز مطالبات مردمی هستند، خاطرنشان کرد: به همین خاطر نقش همه ما من جمله سازمان بازرسی کل کشور مهم است و باید فضا و بستر را برای خدمت آنها آماده کنیم و مدام نگوییم که شهرداری‌ها و دهیاری‌ها دچار فساد هستند.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با تاکید بر اولویت پیشگیری گفت: یکی از راهکارهای پیشگیری به‌کارگیری نیروهای متعهد، متخصص، با تجربه و پاکدست در سمت‌های مدیریتی است. متأسفانه شاهدیم برخی شهردارها به‌رغم تدینی که تخصص لازم را نداشته و از ابتدایی‌ترین مسائل شهری باخبر نیستند.

تعارضات جدی در قانون شهرداری‌ها وجود دارد

در ادامه این مراسم حمیدرضا صارمی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تاکید بر تعامل سازمان بازرسی کل کشور و شهرداری تهران گفت: ما خود را نماینده سازمان بازرسی کل کشور در شهرداری تهران می‌بینیم و از این بابت تلاش ما این است که با نگاه کارشناسی، مدیریتی و بازرسی به موضوعات بپردازیم.

وی با بیان اینکه تعارضات جدی در قانون شهرداری‌ها وجود دارد، گفت: سازمان بازرسی کل کشور کمک کند تا این تعارضات در قانون رفع شود وگرنه بسیاری از مشکلات همچنان ادامه خواهند داشت.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *