مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از آماده شدن پیش نویس اولیه لایحه «آبخیزداری» خبر داد.

به گزارش آبادی 118، هوشنگ جزی درباره حوادث غیر مترقبه و نحوه اقدام سریع و مقابله با آن، با اشاره به اینکه شش ماه پیش ۱۵۰ نماینده مجلس در نامه‌ای خواستار ارائه قانون آبخیزداری شدند، اظهار کرد: با کمک دستگاه‌های دیگر در حال تدوین این قانون هستیم اما به دلیل سیل اخیر، دستور داده شد که در قالب لایحه به مجلس ارائه شود. پیش نویس اولیه آن آماده شده است و مراحل آن باید طی شود.

به گفته وی اگر این قانون به درستی نوشته شود، باید در حوزه‌های آبخیز برنامه‌های راهبردی داشته باشیم.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با ذکر مثالی ادامه داد: به عنوان مثال در حوزه آبخیز کارون بزرگ ۶ استان قرار دارد و برای تمام بخش‌ها یک برنامه راهبردی در نظر گرفته شود. برای این برنامه راهبردی تمام دستگاه‌ها ملزم هستند در تهیه آن مشارکت داشته باشند.

جزی  افزود: در برنامه راهبردی تهدیدات و فرصت‌های هر حوزه آبخیز ارزیابی می‌شود و اقداماتی که باید انجام شود و همچنین اقداماتی که نباید در آن حوزه آبخیز انجام شود احصاء می‌شود.

وی که در برنامه‌ای رادیویی سخن می‌گفت، با اذعان به این موضوع که مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز مورد غفلت قرار گرفته ادامه داد: منظور از آبخیزداری صرفا یک سری اقدامات فیزیکی نیست. باید اقدامات مدیریتی در این بخش نیز مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور معتقد است که در سیل اخیر عدم رعایت حریم رودخانه‌ها و ساخت و سازها در این حوزه باعث ایجاد خسارت و تلفات شده است و این امر ناشی از بی توجهی به اصول و مبانی مدیریت حوزه آبخیز بوده و این غفلت از سوی تمام دستگاه‌ها رخ داده است.

جزی با تصریح بر اینکه در خیلی از شهرها و استان‌هایی که اقدامات آبخیزداری انجام داده بودیم توانستیم سیل را مهار  و از منابع آبی آن استفاده کنیم، افزود: البته حجم عملیات آبخیزداری در کشور زیاد نیست و به همین جهت میزان زیادی از آب‌ها هدر رفت.

وی با بیان اینکه هر سال با وقوع بارش‌های شدید شاهد سیل، هدر رفت آب‌ها و اتفاقات مشابه هستیم، اشاره کرد: وقتی سیل می‌آید همه توجه‌ها جلب می‌شود و درباره اقداماتی که باید انجام شود صحبت می‌کنیم اما به دلیل حافظه کوتاه مدت بعد از مدتی فراموش می‌کنیم.

انتهای پیام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *