به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، سازمان سنجش آموزش کشور اطلاعیه راهنمای ثبت‌نام آزمون انتخاب سردفتر اسناد رسمی 1401 را شروع کرد. متقاضیان می‌توانند تا 15 آبان 1401 برای ثبت‌نام در این آزمون که روز جمعه  25 آذر 1401 برگزار خواهد شد، اقدام کنند.

در اطلاعیه سازمان سنجش آمده است؛ “سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نظر دارد در راستای ماده (3) قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار  که بر اساس آن ماده (5) قانون دفاتر اسناد رسمی  اصلاح شده است از بین متقاضیان واجد شرایط زیر از طریق آزمون کتبی و اختبار، سردفتر اسناد رسمی انتخاب کند.”

طبق ماده (3) قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار که پس از کش و قوس‌های طولانی در اردیبهشت‌ماه امسال تصویب نهایی و ابلاغ شد، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است برای داوطلبانی که حداقل هفتاد درصد (%70) امتیاز میانگین نمرات یک درصد (1%) حائزان بالاترین امتیاز را کسب کنند، پروانه سردفتری صادر کند. این شرایط امکان افزایش کمّی سردفتران را مهیا می‌کند که با انتقاد سازمان ثبت و نیز کانون سردفتران و دفتریاران همراه بوده است.

پیش از این حسن بابایی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از لزوم صلاحیت پذیرفته‌شدگان در آزمون سردفتری خبر داده بود که با مفاد قانون تسهیل صدور مجوزها در تضاد است.

همچنین در اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور “آزمون کتبی و اختبار” قید شده است که احتمال ریزش پذیرفته‌شدگان در مرحله آزمون شفاهی (اختبار) را محتمل می‌کند. گفتنی است پیش از این هیئت مقررات‌زدایی برگزاری آزمون‌های شفاهی برای صدور پروانه را غیرقانونی اعلام کرده بود. امری که البته در آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401 پیش‌بینی شده است.

هیئت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار در پنجاه‌وچهارمین نشست خود – پیش از تصویب و ابلاغ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار – به استناد قانون اصلاح موادی 1 و 7 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، 7 تصمیم را برای تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار اتخاذ کرد. بند 7 این تصمیمات می‌گوید: “شرط نظر کارشناس، آزمون شفاهی و دیگر زمینه‌های اعمال سلیقه تا حد ممکن از شرایط صدور مجوز حذف شود.”

با این حال و با توجه به این مقرره و نیز قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار که در پی آزمون پرحاشیه وکالت، استفساریه را هم گذرانده، در اطلاعیه آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401 آمده؛ اختبار شفاهی و گزینش با احراز صلاحیت داوطلب برای تصدی سردفتری اسناد رسمی مطابق مقررات به تشخیص سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خواهد بود.

به هر حال متقاضیان برای شرکت در آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401 باید دارای شرایط سنی 24 تا 50 سال باشند و با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjsh.org و پرداخت 200 هزار تومان، در این آزمون ثبت‌نام کنند.

طبق اعلان سازمان سنجش، ادبیات فارسی (با ضریب 2)، عربی (با ضریب 1)، احکام شرعی (با ضریب 2)، اطلاعات عمومی (با ضریب 1)، حقوق ثبت (شامل آیین‌نامه‌ها، قانون حدنگار و کاداستر و مجموعه بخشنامه‌های ثبتی با ضریب 3)، حقوق مدنی (به جز مباحث نکاح و طلاق با ضریب 3)، حقوق جزا (جزای عمومی و اختصاصی با ضریب 2)، حقوق تجارت (با ضریب 2)، قانون دفاتر اسناد رسمی و آیین‌نامه مربوط (با ضریب 3)، مواد آزمون انتخاب شده‌اند و برای این آزمون نمره منفی لحاظ می‌شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *