به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آبادی 118، علی شمس؛ مدیرعامل ستاد دیه کشور، با اعلام آمار آزادی‌های صورت گرفته از سوی ستاد مردمی دیه اظهار کرد: از ششم فروردین تا پایان شهریورماه به همت کمک‌های خیرین نوعدوست و مساعدت مسئولین دلسوز تعداد 3423 زندانی مرد و 183 بانوی گرفتار بند از سطح ندامتگاه‌های کشور خلاصی یافتند.

علی شمس در جمع خبرنگاران با اشاره به تلاش‌های ستاد دیه در کاهش رقم بدهی زندانیان مشمول کمک بیان کرد: به دلیل زایل شدن حقوق حقه برخی هموطنان همواره تلاش کمیته‌های صلح و سازش ستاد دیه در اخذ گذشت از طلبکاران پرونده دایر به رعایت مصحلت طرفین دعوا بوده و برحسب همین سیاست در فرآیند آزادی 3 هزار و 606 زندانی حمایت شده در 6 ماهه ابتدایی سال تا میزان 51 درصد محکومٌ‌به در قالب اعسار و تقریباً 35 درصد مطالبات به برکت اخذ رضایت از کل بدهی 20. 855. 037. 000. 000 ریالی کسر شده است.

وی با بیان اینکه طبق مفاد مندرج در اساسنامه ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند هر مساعدتی به مرتکبین جرائم عمدی ولو محکومان با تخلفات سبک به کلی از حوزه شمول حمایتی ستاد دیه خارج هستند، گفت: بنا به تعهدی که به خیرین خداجو داریم و با توجه به تکالیف قانونی، تمام تلاش کارکنان این مجموعه امدادرسان در سراسر کشور دایر بر این اصل استوار است که در حمایت از زندانیان جرایم غیرعمد، نه بایستی ریالی از محبوس واجد شرایطی دریغ شود و متقابلا نه در پرداخت هر وجه، ولو مبالغ ناچیز به احدی از محبوسان غیرمشمول باید اعتباری به ناحق اختصاص یابد.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به اینکه زندان جای تبهکاران است، افزود: با عنایت به این که بدهکاران در زمره جانیان و خلافکاران و مخلان امنیت جامعه تعریف نمی‌شوند، تمام تلاش ما در مجموعه ستاد دیه به شناسایی و مساعدت به موقع مددجویان واجد شرایط معطوف شده است و بر همین اساس نمایندگی‌های استانی موظف شده‌اند برای آن دسته از زندانیان که بابت محکومیت‌های مالی (غیرعمد) در بند حضور دارند ظرف مدت ده روز تشکیل پرونده داده و پس از تحقیقات دقیق می‌دانی و طی مراحلی چون اخذ استعلامات ثبتی و قضائی، با رعایت کامل ضوابط مندرج در شیوه‌نامه ارسالی از سوی ستاد مرکز نسبت به ارائه کمک در چارچوب فرآیند تعیین شده اقدام نمایند.

شمس در خصوص ضوابط حمایتی این مجموعه از زندانیان محکوم به پرداخت دیه ناشی از جرح یا قتل غیرعمد اظهار کرد: طبق ضوابط بدهکاران ناشی از تسبیب و موجب ضمان در دیات جرح و یا قتل غیرعمد در صورتی که حداقل 50 درصد مبلغ بدهی آن‌ها از طریق آورده، اخذ گذشت، استفاده از نهاد‌های حقوقی اعسار و تسهیلات بانکی تأمین شود از حمایت ستاد دیه برخوردار خواهند بود.

مساعدت از محبوسان مالی به ثلث مبلغ بدهی محدود می‌شود

شمس با اشاره به آخرین دستورالعمل اجرایی صادر شده از سوی هیئت مدیره ستاد دیه کشور گفت: زندانیان محکوم مالی در صورتی که حداقل هفتاد درصد از میزان بدهی را از طرق مختلفی خودشان تأمین نموده باشند مشمول دریافت کمک‌های این نهاد مردمی خواهند بود. در این بخش اظهارات زندانی یا خانواده او دایر بر عدم تمکن مالی مانع از تشکیل پرونده در نمایندگی ستاد‌های دیه استانی نیست بلکه پس از انجام سلسله تحقیقات می‌دانی و کشف صحت و سقم مطالب اظهار شده از سوی کارشناسان حقوقی مجموعه، نتایج برای تصمیم‌گیری در جمع اعضاء هیئت امناء که در رأس آن‌ها رئیس کل دادگستری استان حضور دارد، مطرح می‌شوند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور شرط اساسی حمایت از بدهکاران به پرداخت مهریه را 2 ماه حضور در بند مطرح کرد و افزود: مساعدت به آن دسته از زندانیان که تک‌قرار بوده و تنها بابت ناتوانی در تأمین صداق زوجه در ندامتگاه هستند، بلاعوض نبوده و صرفاً از محل تسهیلات بانک‌های عامل و بنا به ماندگاری در حبس تا سقف معینی خواهد بود.

شمس با اشاره به زندانیانی که افزون بر مؤلفه «ناتوانی مالی» با شرایط خاص در حبس بسرمی‌برند، گفت: خانواده درجه اول شهدا (پدر، مادر و فرزندان)، جانبازان 25 درصد به بالا و آزادگان سرافراز، مددجویان کمتر از 18 سال، زنان زندانی سرپرست خانوار یا بالای 55 سال سن، زندانیان دارای معلولیت جسمی و حرکتی و البته زندانیان ورودی سال‌های 1399 و ماقبل در اولویت رسیدگی‌های ستاد‌های دیه در سراسر کشور هستند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور ارائه هر مبلغی از سوی ستاد دیه به زندانیان نیازمند را مشروط به گزارش مکتوب تحقیقات اعلام کرد و گفت: مستندات بسیاری در خصوص تأیید صلاحیت یک متقاضی کمک باید از سوی محققان ستاد دیه که اغلب از کارشناسان رسمی و باسابقه دادگستری هستند ارائه شود. مستندانی که گزارش مکتوب اهل‌خبره اعم از گواهی اداره ثبت، اداره کار، پلیس راهور، پزشکی قانونی، آتش‌نشانی و دیگر مبادی ذیربط باید ضمیمه پرونده باشد.

وی تأسیس ستاد مردمی دیه را خدمت‌گزار اقشار فرودست جامعه معرفی کرد و یادآور شد: از شروع فعالیت این نهاد حمایتی در رمضان سال 1369 تا به امروز به برکت حضور شخصیت‌هایی چون شهید والامقام سید اسدالله لاجوردی در کسوت مؤسس و البته دوندگی، پیگیری شبانه‌روزی و خدمات ماندگار سید اسدالله جولایی در همه این سال‌ها، زمینه آزادی بیش از 151 هزار زندانی جرایم غیرعمد فراهم شده است که اگر نبود حمایت‌های ستاد دیه از محبوسان غیربزهکار، بدلیل ماهیت خصوصی دیون، برخی از مددجویان گرفتار بند ممکن بود بعضا تا سال‌های سال در حبس باقی باشند.

شمس در پایان سخنان خود به برنامه‌های حبس‌زاء این نهاد مردمی اشاره کرد و گفت: در سال جاری با کمک صندوق تأمین خسارت‌های بدنی که جا دارد در این مجال از همکاری اعضاء هیئت نظارت و مدیرعامل محترم این نهاد صمیمانه تشکر نمایم تعداد قابل توجهی از زندانیان جرایم غیرعمد آزاد خواهند شد که آمار کمی و کیفی این همکاری متعاقباً به طور مستند به اطلاع عموم خواهد رسید.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *